اجاق گاز در مقابل اجاق برقی

اجاق گاز در مقابل اجاق برقی

اجاق گاز در مقابل اجاق برقی ، کدام بهترین است؟

هنگام انتخاب یک اجاق گاز یا اجاق برقی مستقل برای آشپزخانه خود، مهم است که بدانید چه گزینه هایی در دسترس است. دانستن اینکه چه چیزی با سبک و اندازه آشپزخانه شما مطابقت دارد به همان اندازه ضروری است که نحوه استفاده از آنها را شناسایی کنید. با عرض بیشتر اجاق‌ها از 50 تا 60 سانتی‌متر، باید از فضای قابل استفاده‌ای که بین پیشخوان و دستگاه‌های خود دارید نیز آگاه باشید. یک اجاق گاز ایستاده به طور عمده با اجاق داخلی معمولی متفاوت است. برخلاف داشتن یک اجاق گاز نصب شده جداگانه، یک اجاق گاز شامل یک اجاق گاز و هم محفظه فر است. یک اجاق گاز ایستاده طوری طراحی شده است که به سادگی بین کانترهای شما قرار می گیرد – نیاز به نصب در کابینت آشپزخانه را از بین می برد و فرآیند نصب را آسان تر می کند.

مهمتر از همه، شما باید بدانید که اجاق گاز فعلی شما به چه نوع سوختی نیاز دارد. اگر فقط یک اتصالات برقی برای اجاق گاز فعلی خود دارید، سرمایه گذاری در اجاق گاز ممکن است به یک هزینه غیر ضروری تبدیل شود. استخدام شخصی برای نصب و اتصال یک اتصالات گاز برای سوخت اجاق گاز شما می تواند خیلی سریع پرهزینه شود. اطمینان حاصل کنید که از اتصالات و سوخت فعلی خود آگاه هستید و در صورت تمایل برای تغییر، برای هزینه های اضافی آماده شوید. سبک های مختلف پخت و پز می تواند برای یک اجاق گاز خاص مناسب تر باشد. بررسی تفاوت های اجاق گازی و برقی برای پخت، مکان ایده آلی برای نانوایان مشتاق برای شروع بررسی خواهد بود.

آگاهی از اینکه از اجاق گاز فعلی خود برای چه استفاده می کنید (یا قصد دارید از اجاق جدید خود برای چه استفاده کنید) اولین قدمی است که باید قبل از سرمایه گذاری بردارید. اجاق گاز و اجاق برقی دارای کیفیت های مختلفی هستند که سبک های مختلف پخت و پز را تکمیل می کنند. آمیکا انواع اجاق های مستقل را در سبک ها و اندازه های مختلف تولید می کند. با اجاق گاز 50 سانتی متری و اجاق گاز 60 سانتی متری در دست، پیدا کردن اندازه مناسب برای آشپزخانه شما بسیار راحت خواهد بود. همین امر در مورد اجاق های برقی 50 سانتی متری و اجاق های برقی 60 سانتی متری صدق می کند.

آشپزی با گاز بهتر است یا برقی؟ آیا پختن در فر گازی بیشتر طول می کشد؟

آشپزی با گاز در مقابل برق نیز تفاوت های زیادی را برای کاربر معمولی آشپزخانه ایجاد می کند. گاز به طور طبیعی یک سوخت بسیار کارآمد است. از نظر اجاق گاز، این بدان معنی است که محفظه فر بسیار سریع گرم می شود. اگر قبلاً از فر استفاده کرده اید، اهمیت گرم کردن قبل از پخت را می دانید. با این حال، اجاق‌های گازی بیشتر در معرض نوسانات دما هستند و برخی از اجاق‌ها دارای نقاط داغ خاصی هستند. در اثر احتراق گاز، رطوبت نیز به داخل حفره فر آزاد می شود. این می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در قهوه ای شدن و ترد شدن در هنگام پخت شود. یک اجاق برقی با اجاق فن دار به گونه ای طراحی شده است که آشپزی یکنواخت تر و کامل تری داشته باشد و زمانی که هر دو به یک درجه حرارت رسیدند، زمان پخت باید یکسان باشد. بزرگترین تفاوت بین این دو زمان گرم شدن هر کدام است.

در حالی که یک اجاق گاز معمولاً 10 تا 15 دقیقه طول می کشد تا کاملاً گرم شود، یک اجاق برقی می تواند تا 10 دقیقه بیشتر طول بکشد. این به این دلیل است که یک اجاق گازی محفظه فر را از همه طرف با حرارت فوری گرم می کند، در حالی که اجاق برقی محفظه را از یک صفحه یا عنصر واحد گرم می کند و هوای گرمی که ایجاد می کند سپس به اطراف فشار می دهد. برای نانوای معمولی، دانستن تفاوت های کوره گازی و برقی برای پخت مهم است. تفاوت رطوبت بین دو فر می تواند نتایج متفاوتی را در مورد پخت به همراه داشته باشد و داشتن یک اولویت می تواند کمک کننده باشد. از آنجایی که اجاق‌های گازی کمی مرطوب‌تر هستند، می‌توانند برای پخت نان یا پای مفیدتر باشند، زیرا احتمال خشک شدن پوسته‌ها کمتر است. اجاق های برقی با فن می توانند جریان هوای بیشتری را فراهم کنند و به همین دلیل اغلب برای پخت کیک ترجیح داده می شوند، زیرا رطوبت آن حفظ می شود.

اجاق گاز در مقابل اجاق برقی

آشپزی با گاز ارزانتر است یا برقی؟

به عنوان مصرف کننده، ما به یک معامله خوب کشیده شده ایم. ما بیش از هر زمان دیگری در مورد مصرف سوخت خود آگاه هستیم و در حالی که هزینه انرژی دائماً در حال افزایش است، مهم است که تأثیراتی را که لوازم خانگی ما بر هزینه‌های جاری ما خواهند داشت در نظر بگیریم. درک تأثیری که هر وسیله بر مخارج خانه شما می گذارد می تواند برای یک کاربر اجاق گاز به اندازه زمان پختن خود اهمیت داشته باشد. در حالی که هزینه‌های جاری اجاق‌های گازی و برقی تقریباً همان مقدار انرژی در سال مصرف می‌کنند، هزینه بیشتر برق باعث می‌شود کارکرد اجاق‌های برقی گران‌تر شود. ارزان‌تر کردن اجاق‌های گازی صرفاً بر اساس هزینه برق در مقایسه با گاز. اما، در حالی که صرفه جویی اولیه در اجاق برقی ممکن است در دراز مدت مفید نباشد، اجاق گاز ممکن است با نیازهای آشپزی شما مطابقت نداشته باشد، بنابراین توجه به این مزایا و معایب همیشه مفید است.

تفاوت دمای فر گازی و برقی

با خواندن دستورالعمل های آشپزی به صورت آنلاین یا پشت بسته، یک نکته کلیدی اندازه گیری های مختلفی است که متوجه آن خواهید شد. اندازه گیری علامت گاز برای اجاق گاز منحصر به فرد است، در حالی که درجه سانتیگراد فقط برای اجاق های برقی استفاده می شود. با این حال، هیچ تفاوتی در نحوه پخت غذا وجود ندارد. فقط راه هایی که آنها خوانده می شوند، و راهنماهایی برای تبدیل علائم گاز به اندازه گیری های سانتیگراد وجود دارد. اگر در تلاش برای یافتن تبدیل صحیح برای فر خود هستید، برای بدست آوردن دمای مناسب به نمودارهایی مانند این مراجعه کنید.

اجاق گاز چگونه کار می کند

بیشتر اجاق‌های گازی برای روشن کردن جریان گاز روی اجاق گاز و داخل محفظه فر به یک پایلوت نیاز دارند. پس از اینکه شیر گاز از طریق دستگیره های کنترلی روی اجاق گاز آزاد شد، به یک چراغ راهنما اضافی برای مشتعل کردن گاز و روشن نگه داشتن شعله نیاز است. دما از طریق اندازه شعله کنترل می شود که می توان آن را با چرخاندن دستگیره ها برای افزایش جریان گاز کنترل کرد. ممکن است با منبع سوخت موجود در آشپزخانه خود محدود شوید. از آنجایی که اجاق گازهای مستقل از گاز LPG به عنوان سوخت برای پخت و پز استفاده می کنند، خانه شما به منبع گاز نیاز دارد. اکثر اجاق‌های گازی دارای مشعل اصلی در پایین محفظه فر هستند که در بیشتر موارد توسط یک ورقه فلزی بزرگ محافظت می‌شود. اجاق‌های گازی همچنین دریچه‌های بزرگی در طرفین تعبیه می‌کنند تا به توزیع گرما کمک کنند. کوره های گازی گرمای بسیار شدیدی را به سرعت ایجاد می کنند که به سمت بالا تابش می کند و به ویژه در گرم کردن یکنواخت و مداوم محفظه خوب است.

آیا خودتان می توانید اجاق گاز نصب کنید؟

در حالی که وسایل برقی زیادی در بازار برای افراد عادی وجود دارد، مقررات خاصی برای جلوگیری از حوادث ناگوار و حفظ ایمنی شما در مورد وسایل گازسوز وجود دارد. این بدان معنا نیست که شما نمی توانید اجاق گاز را خودتان نصب کنید، با این حال باید یک مهندس ثبت شده Gas Safe باشید. طبق مقررات ایمنی (نصب و استفاده) گاز 1998، قبل از کار بر روی یک وسیله گازسوز باید صلاحیت داشته باشید. آزمون هایی مربوط به دانش LPG و سایر مهارت های اتصال گاز وجود دارد. نصب اجاق گاز یا اجاق گاز بدون صلاحیت خلاف قانون است و در صورت وقوع هر فاجعه ای در این زمینه، به احتمال زیاد با پیگرد قانونی مواجه خواهید شد.

اجاق گاز در مقابل اجاق برقی

مزایای اجاق گاز

اجاق‌های گازی گرمای فوری را ارائه می‌دهند و به راحتی می‌توان آن‌ها را با صفحه کنترل کرد. با افزایش یا کاهش شعله، گرما به طور مستقیم به صورت همبستگی تغییر می کند.
دم کردن و جوشاندن روی اجاق گاز سریع و آسان است. مشعل های حلقه ای گاز توزیع یکنواخت گرما را فراهم می کنند. همراه با تغییرات دمایی پاسخگو، کنترل بیشتری را در هنگام پخت و پز با قابلمه و تابه امکان پذیر می کند.
گاز همچنین سوخت بسیار ارزانتر و کارآمدتر از برق است و هزینه راه اندازی اجاق گاز در طول یک سال همیشه ارزانتر از برق است.

اجاق برقی چگونه کار می کند

واضح است که اجاق‌های برقی برای کار کردن به برق نیاز دارند. اجاق برقی به جای استفاده از ورودی گاز برای مشتعل کردن شعله، از عناصر گرمایشی برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی استفاده می کند. کنترل‌های دما نیز به‌جای علامت‌های گاز، بر حسب درجه سانتی‌گراد اندازه‌گیری می‌شوند و بنابراین می‌توان کنترل دما را تا درجه‌ای خاص‌تر حفظ کرد. فر به طور خودکار عناصر گرمایشی خود را روشن و خاموش می کند تا دما را نزدیک به دمای مطلوب روی ترموستات حفظ کند. ترموستات با استفاده از یک سنسور برای اندازه گیری دما، نوسانات محفظه را برای حفظ ثبات کنترل می کند.
آیا می توانید فقط اجاق های برقی را به برق بزنید؟

اجاق‌های برقی به دو دسته تقسیم می‌شوند، این موارد باید قبل از نصب دستگاه جدید در نظر گرفته شود:

دوشاخه 13 آمپر – اجاق های با توان کمتر از 3 کیلو وات با دوشاخه 13 آمپر کار می کنند. برخی از اجاق‌های معمولی به طور موثر با دوشاخه 13 آمپر کار می‌کنند، اما عموماً با حفظ گرما به طور همزمان در قسمت اجاق گاز و اجاق مشکل دارند.
سیمی سخت – اجاق‌هایی با توان بیش از ۳ کیلووات – معمولاً اجاق‌های مدرن‌تر با ویژگی‌های پیچیده‌تر، مانند برنامه‌های خودتمیزشوندگی پیرولیتیک و برنامه‌های پیش گرمایش سریع – باید از طریق سیم‌کشی خانگی سیم‌کشی شوند.
از دستگاه فعلی خود آگاه باشید تا بتوانید بهتر تشخیص دهید که چه چیزی با آشپزخانه و نیازهای شما مطابقت دارد.

مزایای اجاق برقی

از آنجایی که اجاق گاز دارای مزایای خاص خود است، اجاق های برقی نیز دارای مزایای فراوانی هستند.
اگرچه گاز سوخت ارزان تری برای کارکردن است، اما برق کارآمدتر از گاز گرم می شود. انتخاب اجاق گاز القایی یا اجاق گازی با اجاق سرامیکی برای مثال می تواند به طور چشمگیری گرمای باقیمانده از اجاق گاز هنگام پخت و پز را کاهش دهد – یعنی انرژی کمتری هدر می رود.

اجاق‌های برقی نیز به طور مداوم گرم می‌شوند و مانند برخی از اجاق‌های گازی کمتر مستعد ابتلا به نقاط داغ هستند.
اجاق‌های برقی نیز راحت‌تر تمیز می‌شوند. بدون پله‌ها و پایه‌های تابه‌ای که اجاق‌های گازی به آن نیاز دارند، یک سطح صاف امکان تمیز کردن آسان‌تر و عمیق‌تر را فراهم می‌کند.

در کل تفاوت های زیادی بین اجاق گاز و برقی وجود دارد. تصمیم گیری اینکه کدام یک برای شما مناسب است، تنها به اتصالات فعلی و ترجیحات شما بستگی دارد. جایی که همسایه شما ممکن است اجاق گاز را ترجیح دهد، ممکن است به دلیل شرایط فعلی شما سودی برای سرمایه گذاری نداشته باشد. وقت بگذارید و بررسی کنید که چه چیزی برای شما مناسب است.

این نکته رو هم در نظر بگیرید که استفاده ظرف پیرکس و کتری قوری بر روی اجاق های گازی و برقی تفاوت ندارد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *